• +420 583 311 222
  • feminaplus@feminaplus.cz

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza je onemocnění  postihující výlučně ženskou populaci. Název nemoci  vychází z latinského slova – endometrium – děložní sliznice. V případě endometriozy se částečky sliznice děložní nachází mimo svoji typickou lokalitu – dutinu děložní. Nejčastější výskyt je na orgánech a pobřišnici  pánve, mohou se však, i když velmi zřídka,  kromě srdečního svalu a sleziny objevit  prakticky kdekoliv v těle.

Typickými projevy endometriozy jsou: bolestivá menstruace, bolest při pohlavním styku, dlouhodobá bolest v podbřišku. Řídkými projevy  mohou být i přítomnost krve v moči, ve stolici, či bolestivost při defekaci-vyprazdňování.¨

Odhaduje se , že různé formy endometriozy se vyskytují u cca 15-20% ženské populace v produktivním věku. A u 30-50% žen trpících neplodností, či některým z výše uvedených příznaků.

Endometriozu lze rozdělit na tzv vnitřní a vnější formu.

Vnitřní endometrioza – částečky endometria – sliznice děložní – přestupují z povrchu dutiny děložní , kde se typicky nachází, do děložní stěny, kde vytváří bolestivá patologická ložiska, neboť podléhají stejným změnám odpovídajícím menstruačnímu cyklu, tj. měsíc co měsíc v malém množství krvácí do svého okolí a vyvolávají v děložní svalovině obrannou zánětlivou bolestivou reakci. Děloha je mírně zvětšena, prosáklá, lehce bolestivá, s typickým nálezem při ultrazvukovém vyšetření. Pacinetka může trpět bolestivou menstruací a bolestí v malé pánvi.

Vnější endometrioza znamená výskyt patologických ložisek mimo dělohu. Typicky se nejčastěji setkáváme se třemi formami:

  • Peritoneální – postihuje pánevní pobřišnici. Patří k nejčastějším formám , typickými příznaky jsou pánevní bolestivost, bolest při pohlavním styku. Prochází postupně několika stadii vývoje. Od červené-aktivní formy, kdy laparoskopicky vidíme četná bohatě prokrvená ložiska endometriozy na pobřišnici s bohatou novotvorbou cév , která podléhají stejným menstruačním změnám jako v dutině děložní, tj krvácí do svého okolí a vyvolávají zánětlivou bolestivou reakci organismu. Postupně se  mění v modrou formu již méně prokrvenou až následně v bílou jizevnatou formu, kdy aktivní endometriozu vidíme již jen  mikroskopicky v okrajích  postižení.  Důležitějším, než vzhled ložisek je hloubka postižení tkáně. Zde rozlišujeme tzv povrchovou formu a hlubokou formu. Především hluboká forma – pronikající více jak 5 mm pod povrch pobřišnice je ta, která se projevuje bolestivými, nepříznivými příznaky. Následkem jizevnatých procesů se mohou na pobřišnici vyskytovat i defekty v podobě trhlin.
  • Ovariální – postižení vaječníku,  tato forma se vyskytuje v podobě tzv. endometriozních cyst, kdy dochází ke vchlípení původně povrchového ložiska endometriozy vaječníku do nitra ovariální tkáně a následně opakovaným krvácením do již uzavřené endometriozní cysty k rozvoji cystického ložiska s tmavě krvavým obsahem připomínajícím čokoládu.
  • Endometrioza rektovaginálního septa – je nejvíce problematickou formou endometriozy. Je považována za hlubokou formu endometriozy. Vyskytuje se v podobě uzlů endometriozy, které se nachází v tzv. rektovaginální přepážce – tj. tkáni  mezi zadní poševní stěnou a přední stěnou rekta. Většinou je extremně bolestivá, nepodléhá zcela závislosti na menstruačním cyklu, handicapuje pacientku při pohlavním styku, vyprazdňování stolice, může prorůstat do střevní stěny rekta a tlustého střeva.

Příznaky endometriózy

BOLEST

Jako základní příznak se vyskytuje u 50-90% pacientek s endometriozou. Nejčastěji se bolest vyskytuje při  menstruaci, v 30-50% , bolest při pohlavním styku a  trvalou pánevní bolest udává cca 30% pacientek. Výskyt bolestivých příznaků je vázán především na výskyt tzv hlubokých (infiltrativních) forem endometriozy, kdy hloubka průniku pod povrch přesahuje 5 mm.

Bolest je způsobena místní zánětlivou reakcí, jako obrannou odpovědí organismu na výskyt endometriozy. Látky podílející se na zánětlivém procesu dráždí okolní nervová zakončení a vyvolávají  bolest

Neplodnost

Je způsobena několika faktory: jizevnaté procesy v okolí vejcovodu  mohou tento natolik znehybnit, resp. uzavřít, že již není schopen transportovat vajíčko, rozsáhlé srůsty v okolí vejcovodu mohou bránit v uvolnění vajíčka, působky zánětlivé reakce organismu při vyskytu endometriozy  negativně ovlivňují pohyblivost vejcovodu a spermií a snižují schopnost děložní sliznice přijmout oplozené vajíčko.  Vztah  mezi neplodností a endometriozou je nepopiratelný: cca 50% neplodných žen trpí endometriozou a cca 50% žen s endometriozou je neplodných.

Náhlé příhody břišní v gynekologii

Pod pojem „Náhlé příhody břišní“ zahrnujeme onemocnění břicha,která se vyznačují náhlým vznikem,obvykle uprostřed plného zdraví,a rychlým průběhem. Jejich zařazení do zvláštní skupiny nemocí je odůvodněno zejména tím,že diagnosu je třeba učinit časně,dále že většina NPB nesnese odklad operace.

U nemocného se projevují NPB nejčastěji příznaky,shodnými i u gynekologických NPB:

  • náhle vzniklé bolesti v podbřišku
  • nauzea –pocit nazvracení
  • zvracení
  • zástava plynů a stolice

Tyto příznaky,rychlost vzniku a ohrožení života staví každého před obtížnou situaci,zda se jedná o NPB či nikoli. Jedná se o akutní stavy jejichž dominantním příznakem bývá náhle vzniklá bolest v pravém nebo méně často v levém podbřišku. Tyto stavy bývají často spojeny s nitrobřišním krvácením způsobené potratem,poraněním,mimoděložním těhotenstvím, zánětem nebo nádorem a mnohdy vyžadují operační výkon.

Klimakterium a menopauza

Život ženy je provázen od puberty až do období přechodu cyklickou hormonální činností. S postupujícím věkem dochází k poruchám v této oblasti, žena přechází z fáze cyklické hormonální činnosti a schopnosti reprodukce do období hormonálního klidu, k ukončení své reprodukční schopnosti. Toto období je pro ženu z hlediska fyziologie značně komplikované.

Období ukončení reprodukční činnosti nazýváme obdobím přechodu, neboli klimakteriem. Toto období je pro většinu žen velmi složité, objevují se nepříjemné příznaky jak po stránce fyzické, tak i psychické. Většinou toto nastává kolem padesáti let ženy.Přechd je u  každé ženy nastaven geneticky ale také může být začátek ovlivněn některými faktory, jako je kouření, podvýživa, či chirurgická sterilizace, či odstranění dělohy . V těchto případech nastupuje dříve.

Nevyváženost hormonů vede k trvalému deficitu estrogenů, které mají ochranný vliv. S jejich nedostatkem pak dochází k nastartování různých chronických a degenerativních onemocnění snižujících kvalitu života. Proto velmi záleží na preventivních opatřeních, která musejí být komplexní a včas aplikovaná, aby dokázala nežádoucím změnám zabránit.

K počátkům potíží patří návaly horka do hlavy, pocení, zrudnutí, podrážděnost, psychická labilita,deprese, bolesti kloubů.
Menstruační cyklus začne být nepravidelný.. S menopauzou vzniká riziko srdečního infarktu či mozkové příhody, významným problémem je u žen vzestup výskytu cévních a srdečních onemocnění, zejména ischemické srdeční choroby.

Častější je rovněž výskyt bakteriálních infekcí a zánětů, bolesti při močení, nepředvídatelný únik moče, zmenšování a ztráta pružnosti prsů. Tuk se začíná hromadit i mimo své typické místa, přibývá žen obézních. Se zvýšeným ukládáním tuků souvisí i častý vzestup hladin cholesterolu a ostatních tuků v krvi, což zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Zřídkavá není rovněž cukrovka. Změna kvality kostí je s přechodem spojena, dochází k úbytku celkové kostní hmoty spojené s úbytkem hormonů a jejich odvápnění se může vyvinout v osteoporózu – řídnutí kostí. Začnou bolesti v zádech, kostí nosných a končetin a pokud není osteoporóza včas a správně léčena, stačí nepatrný pád, či bouchnutí a dojde k jejich zlomení.

Kontakty

Šumperk

FEMINA PLUS s.r.o.
M.R.Šteánika 3 (Poliklinika, vchod C)
Šumperk 787 01

  • +420 583 311 222

Rapotín

Nám. Svobody 690
Rapotín 788 13

  • +420 739 096 078

Sobotín

Sobotín 16
Sobotín 788 16

  • +420 583 237 155

FEMINA PLUS s.r.o. | Gynekologická ambulance

IČO: 27793281